Obrazek użytkownika Zespół Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce
Które wyzwanie z obszaru "Działania uczniów" wybraliście do realizacji?: 
3.Organizujemy dzień/noc integracyjną dla uczniów szkoły, podczas której każda klasa jest odpowiedzialna za przygotowanie poszczególnych elementów wydarzenia
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

            W dniu 06.12.2019 roku w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce odbyła się II edycja Konkursu „Jeden z Mościckiego”.

            Pomysł konkursu powstał rok wcześniej, dokładnie w grudniu 2018 roku, w celu upamiętnienia 55 rocznicy powstania naszej szkoły. Tematyka konkursu zarówno w pierwszej, jak i drugiej edycji dotyczyła szeroko pojętej wiedzy o szkole: daty założenia, zawodów, w ramach których kształceni są nasi uczniowie, nauczycieli, absolwentów, osiągnięć absolwentów i uczniów na przestrzeni lat, wydarzeń, imprez sportowych i tematycznych.

Wydarzenie – jak wskazuje tytuł - luźno nawiązuje do znanego teleturnieju emitowanego od wielu lat na stacji TVP 1 „Jeden z Dziecięciu”. W konkursie, podobnie jak w pierwowzorze, do walki
o zwycięstwo stanęło 10 uczestników – uczniów klas I, II, III i IV, zarówno technikum, jak i liceum. Początkowo przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami przeprowadzili eliminacje klasowe podczas godzin wychowawczych. „Do boju” mogli stanąć wszyscy zainteresowani. 10 najlepszych uczniów, którzy otrzymali największą liczbę punktów w eliminacjach, przystąpiło do Wielkiego Finału, który miał uświetnić II dzień XIX Dni Nauki (imprezy tematycznej, organizowanej w naszej szkole od 19 lat z okazji Dni Patrona Szkoły – Ignacy Mościcki oprócz bycia prezydentem Polski zasłynął również jako naukowiec, stąd też tradycja organizowania dwóch dni, w ramach których zamiast zajęć odbywają się wykłady tematyczne prowadzone przez przedstawicieli wyższych uczelni). W czasie Wielkiego Finału konkursu „Jeden z Mościckiego” odbyły się trzy rundy. W pierwszej z nich uczniowie po kolei otrzymywali od prowadzącego pytania dotyczące wiedzy na temat szkoły. W drugiej rundzie uczestnicy po prawnej odpowiedzi samodzielnie mogli decydować, do którego uczestnika zostanie skierowane kolejne pytanie. Każdy z uczestników miał trzy szanse symbolizowane przez trzy jabłka na swoich stolikach. W Wielkim Finale spotkała się trójka najlepszych uczniów.

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę rzeczową w postaci ekspresu do kawy oraz gry planszowej, II miejsce zostało nagrodzone sprzętem elektronicznym – słuchawki oraz grą planszową, III miejsce również zostało nagrodzone grą planszową. Warto wspomnieć, że najciekawszą nagrodę dla uczniów, którzy stanęli na podium, stanowił certyfikat dodatkowych nieprzygotowań możliwy do wykorzystania na każdym przedmiocie szkolnym. Za I miejsce przysługiwały trzy dodatkowe nieprzygotowania, za II miejsce - dwa dodatkowe nieprzygotowania oraz za III miejsce – jedno  dodatkowe nieprzygotowanie. Nagrody wręczyli Dyrektor Zespołu Szkół, Opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

Na galę finałową otrzymali zaproszenie Dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne oraz pracownicy niepedagogiczni, a także uczniowie wszystkich klas oraz goście XIX Dni Nauki. Powstała również fotorelacja z wydarzenia, zamieszczona na stronie Facebook naszej szkoły.

W związku z dużym sukcesem i uznaniem wśród uczniów, konkurs będzie kontynuowany w przyszłości.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

Głównym organizatorem i pomysłodawcą konkursy był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami. Członkowie Samorządu Uczniowskiego byli odpowiedzialni za przygotowanie regulaminu konkursu, przeprowadzenie eliminacji do konkursu, jak również opracowania scenariusza Wielkiego Finału II Edycji Jeden z Mościckiego. Warto zaznaczyć, że w przygotowania zostali zaangażowani wszyscy uczniowie naszej szkoły:

  • Technicy hotelarstwa odpowiadali za poczęstunek gości, przygotowanie wystroju auli, gdzie odbywał się konkurs.
  • Technicy informatycy, pod kierownictwem opiekuna Samorządu Uczniowskiego, przygotowali prezentację czołówki konkursu, dżingle muzyczne.
  • Technicy elektronicy/elektrycy zadbali o obsługę sprzętu technicznego – mikrofony, nagłośnienie, rzutniki.
  • Technicy grafiki i poligrafii cyfrowej przygotowali dyplomy uczestnictwa w konkursie oraz dyplomy dla zwycięzców. 
  • Opiekunowie Samorządu przygotowali zestaw pytań konkursowych.
Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Najtrudniejsze było zadanie prowadzącego, który nie mógł wcześniej zapoznać się z pytaniami i przetrenować ich zadawanie uczestnikom. Pytania otrzymał wraz z wejściem na aulę szkoły, zrobiono to po to, aby nikt nie zarzucił organizatorm, że zostały one komuś przekazane czy udostępnione. Jednak jak się okazało wybór prowadzącego był strzałem w dziesiątkę, gdyż poradził sobie znakomicie:-).

Obawialiśmy się również podpowiedzi publiczności, ktorą stanowili uczniowie całej szkoły, nauczyciele i zaproszeni goście. Jednak emocje sięgały zenitu i szybka reakcja prowadzącego na takowe zachowania publiczności spowodowała eliminicję owych zachowań niefrasobliwych podpowiadających uczniów.

Mieliśmy również obaway, że poziom wiedzy uczniów będzie taki wysoki, że zabraknie nam pytań, na szczęście ilość pytań była wystarczająca:-).

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Największym sukcesem była reakcja publiczności na organizowany konkurs - oklaskom nie było końca:-), zaaangażowanie uczniów wszystkich klas w jego organizację oraz pozyskanie sponsorów atrakcyjnych nagród.

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Linki związane z realizacją wyzwania: 
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1476256222515434&type=3
https://www.facebook.com/zszielonka/posts/1461994053941651
Dodatkowe informacje: 

Organizując pierwszą edycję nie przypuszczaliśmy, że będzie kolejna - jednak sukces pierwszej był tak duży, że szkoda było to zmarnować - II edycja była równie udana - i wypadła wyjątkow w Mikołajki:-). Dołączamy do relacji również regulamin konkursu, scenariusz, wzór dyplomu i nagrody niespodzianki:-)

Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Drogi Zespole,

jestem pod wielkim wrażeniem Waszego działania, bo brzmi jak fantastyczne wydarzenie! :) Udało Wam sie zorganizować ciekawy konkurs i co jest największą wartością - zaangażować całą szkołę w przygotowanie i udział w nim!! Sama formuła dostosowana do Waszej szkoły to rzeczywiście świetny pomysł i strzał w 10! Chociaż samo wydarzenie, nie było czymś nowym dla szkoły, ze względu na okoliczności programu (pandemia) i uniemożliwienie tym kontynuacji i realizacji zaplanowanych wyzwań, uznajemy je jako zrealizowanie wyzwania Szkoły Demokracji. Wasze działanie bardzo wpisuje się w ideę obszaru "działania uczniów i uczennic", bowiem pomysł wyszedł od Was - samorządu uczniowskiego i został zrealizowany w dużej mierze przez uczniów i uczennice, a to jest tutaj kluczowe i bardzo w duchu naszego programu i tego obszaru.

To naprawdę imponujące, jak udało Wam się włączyć uczniów i uczennice z różnych specjalności Waszej szkoły i wykorzystać ich zdolności i zainteresowania, dając tym samym pole do rozwoju i praktykowania umiejętności! Możecie być naprawdę dumni z zaangażowania, jakie udało Wam się osiągnąć, procesu wspólnego przygotowania i realizacji, której towarzyszyły tak pozytywne emocje! Wiele pozytywnych emocji bije zresztą z Waszej relacji i to kolejna dobra strona Waszego działania - aż sama chętnie bym wzięła udział w tym wydarzeniu, by doświadczyć takich przeżyć! :) Gratuluję wielkiego sukcesu i trzymam kciuki za kontynuację organizacji tak ciekawego wydarzenia, które może być inspirującym przykładem dla innych! Brawa za kreatywność! Pozdrawiam Was serdecznie i jeszcze raz - gratulacje!