Obrazek użytkownika Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Radzionkowie
Które wyzwanie z obszaru "Działania uczniów" wybraliście do realizacji?:
3.Organizujemy dzień/noc integracyjną dla uczniów szkoły, podczas której każda klasa jest odpowiedzialna za przygotowanie poszczególnych elementów wydarzenia

Na początku realizacji zadania spotkałyśmy się aby wybrać ścieżkę tematyczną, którą będziemy realizować w ramach projektu. Po burzliwej dyskusji,  postanowiłyśmy zorganizować dzień integracji wszystkich uczennic i pracowników naszej placówki. Spotykałyśmy się co najmniej raz w tygodniu, żeby zebrać potrzebne materiały, opracować plan działania, podzielić obowiązki, wyznaczyć osoby z różnych klas do prowadzenia poszczególnych działań.

Zadanie przebiegało kilkuetapowo. Pierwsza grupa zajmowała się zbieraniem wywiadów od ,,naszych" dorosłych - jak wyglądało ich dzieciństwo i co lubieli robić w wolnym czasie. Zadaniem drugiej grupy było nakłonienie dorosłych do wspólnej zabawy ,,z tamtych lat" i nakręcenie filmiku. Kolejna grupa zajęła się montażem filmu promującego finał projektu. (link do filmu w załączniku) Była również grupa, której zadaniem było przekonanie  dorosłych do wypożyczenia swoich pamiątek z lat młodości.

I tak wytrwałą pracą angażującą całą społeczność, zarówno tą młodą i tą starszą doatrliśmy do finału,25 lutego, dnia w którym "Marzenia łączą pokolenia" . Impreza trwała od 8.00 do 13.30. Odbyło się 6 nietypowych  lekcji.(plan lekcji w załączniku) Każda o innej tematyce i z innymi atrakcjami. Każda klasa wzięła udział we wszystkich lekcjach. Ddatkową atrakcją był bufet na przerwach w którym sprzedawano wodę z saturatora, świeżą watę cukrową i inne przysmaki.

W realizację wyzwania, poza grupą projektową, zaangażowane były przedstawicielki każdej z klas, wszyscy pracownicy naszej placówki, ale także udało nam się przekonać do pomocy, naszych bliskich (rodzice, dziadkowie, przyjaciele).

W realizacji wyzwania najtrudniejsze było zmobilizowanie się do pracy, zmotywowanie, uporządkowanie swoich pomysłów. Ciężko było również z naszą cierpliwością, rozumieniem niektórych zadań i zrozumieniem przeszłości dorosłych, z którą my na co dzień nie mamy do czynienia i żyjemy całkowicie inaczej. Trudno było nam w obsłudze całego wydarzenia, ponieważ obsługiwałyśmy przedmioty, z którymi miałyśmy pierwszy raz do czynienia. Na szczęście współpracowaliśmy z nauczycielami, którzy mocno nas wspierali.

Naszym sukcesem  było trzymanie się planu od początku do końca, nie wchodzenie w swoje kompetencje, zmobilizowanie dużej ilości osób do pomocy i integrowanie się z całą społecznością naszej placówki. Zgromadzenie dużej ilości rekwizytów i zadbanie o to, że nie zostały one zniszczone, bowiem większość z nich miało watość sentymentalną np. stare listy miłosne, płyty, projektor bajek itp.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania:
  1. 1. Plan lekcji.docx (410KB)
  2. 2. Opis sal.docx (1MB)

Drogie Dziewczyny,

bardzo ciekawy pomysł na wydarzenie! Fajnie, że postanowiłyście włączyć w swoje działanie "waszych" dorosłych. :) Bardzo podobają mi się Wasze pomysły, a także organizacja - podzieliłyście się świetnie na grupy według zadań i jak widzę, udało Wam się zorganizować ciekawe wydarzenie! Cieszę się, że pomimo barier i trudności udało Wam się przeprowadzić plan i zintegrować społeczność. Macie też fajne pamiątki z tego wydarzenia w postaci filmiku i zdjęć, a także wspomnień! I wiecie więcej o wspomnieniach dorosłych - mam nadzieję, że to wydarzenie zbliżyło Wasze pokolenia i zostanie w Waszej pamięci na długo. :) Jeszcze raz gratulacje fantastycznych i ciekawych działań!