Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łazach
Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?: 
2. Organizujemy debatę wyborczą pomiędzy kandydatami i kandydatkami w szkole.
Data ostatnich wyborów: 
wtorek, Września 17, 2019
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

Godzinę przed wyborami 6 kandydatów przygotowywało się do debat (zgłosić mógł się każdy uczeń z klas 4-8). Pierwsza debata odbyła się przed klasami 4-6, a potem 7-8. Podczas obu debat uczniowie mogli zadawać kandydatom pytania. Oprócz tego, wybrani nauczyciele oceniali kandydatów, a następnie powiedzieli o ich mocnych stronach, wnioskując po ich wypowiedziach. Kandydaci, na drugiej debacie, wzajemnie chwalili swoje wypowiedzi i mówili co im się podobało. Następnego dnia, w ogólnodostępnym miejscu, każdy uczeń mógł decydować na kogo głosuje, wypełniając karty wyboru. Potem głosy były zliczane przez wytypowane do tego osoby. Była to czwórka uczniów z klasy ósmej. Wszystkich głosów było 265, co znaczy, że w wyborach wzięło udział prawie 71% uczniów (z klas 4-8).

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

- uczniowie (większość)

- rada pedagogiczna 

 

 

 

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Koumikacja między organizatorami, a głosującymi - nie wszyscy głosowali jednokrotnie.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Całe wydarzenie przebiegło sprawnie i większość osób była bardzo zaangażowana.

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Inne pliki związane z realizacją wyzwania: 
  1. 1. Ordynacja wyborcza.docx (17KB)
Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Miła grupo.

Dziękuję za wprowadzone poprawki i dodanie brakujących informacji, w tym Waszej szkolnej ordynacji wyborczej. 

Bardzo się cieszę, że udało Wam się sprawnie i demokratycznie zorganizować wybory do władz samorządu uczniowskiego Waszej szkoły, a  do tego poprzedzić je debatami z kandydatami. Z Waszego opisu wynika, że dołożyliście wszelkich starań, aby wszyscy uczniowie mogli kandydować, poznać kandydatów i ich programy oraz głosować. Osiągnęliście dobry wynik frekwencji – 71 % uczniów szkoły wzięło udział w wyborach. Bardzo mnie cieszy, że młodzież z Waszej szkoły jest zaangażowana i chce mieć wpływ na jej codziennie życie. 

To nad czym powinniście się zastanowić, to co zrobić, by uczniowie głosowali jednokrotnie. Poczytajcie relacje innych szkół w Projekcie. Niektóre z nich miały kiedyś taki sam problem i dobrze sobie z nim poradziły. Warto by zrobić to przed przyszłorocznymi wyborami. Dajcie znać, co uda się Wam w tej sprawie zrobić i jaki będziecie mieli pomysł na rozwiązanie problemu. 

Powodzenia w kolejnych Waszych działaniach!

Wasza mentorka

..................................................................................................................................................................................................................................................................................

Miła grupo,

Dziękuję za przesłanie relacji. Cieszę się, że udało się Wam przeprowadzić wybory do SU w Waszej szkole.

Byśmy mogli stwierdzić, czy były one powszechne, równe, bezpośrednie i przeprowadzone w tajnym głosowaniu i przeprowadzone zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO: Wybory do władz SU. Poradnik dla ucznia potrzebujemy więcej informacji, których w Waszej relacji zabrakło.

Nie napisaliście, w jaki sposób wyłonieni zostali kandydaci do wyborów, ilu ich było i czy każdy uczeń szkoły miał prawo do kandydowania.

Ważna jest też informacja, kim były osoby w Komisji Wyborczej, która liczyła głosy.

Prosimy Was o napisanie, ile osób wzięło udział w wyborach i jaki to jest procent całej społeczności szkolnej. Zapomnieliście o tym napisać, a zgodnie z przewodnikiem taka informacja powinna znaleźć się w Waszej relacji.

 Nie znalazłam również odnośnika do ordynacji wyborczej. Bardzo proszę zamieśćcie link do Waszej ordynacji wyborczej (Szkolnego Regulaminu SU) lub dodajcie ją w pliku. 

Tak więc pomimo iż mam wewnętrzne przekonanie, że poprawnie zrealizowaliście wyzwanie, to niestety nie mogę go zaakceptować do czasu uzupełnienia braków. Czekam więc na uzupełnienie sprawozdania.

Pozdrawiam

Wasza mentorka