Obrazek użytkownika Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. M. Wańkowicza w Katowicach
piątek, Października 4, 2019

Na trzy tygodnie przed wyborami zgłaszać można było kandydatów do samorządu. Kandydat musiał wypełnić formularz zgłoszeniowy i zdobyc podpisy minimum 10 uczniów, popierających go. W formularzu należało napisać swój pomysł, "program" na pracę w samorządzie, oraz wyjaśnić dlaczego "ja" mam zostać wybrany/wybrana. Po zakwalifikowaniu się kandydatów następowała kampania przedwyborcza, zainteresowani uczniowie rozwieszali plakaty z programem, rozdawali ulotki.

Zakwalifikowały się dwie osoby, które wypełniły poprawnie formularz zgłoszeniowy i zebrały minimum 10 podpisów innych uczniów.

4 października 2019 r. o godzinie 11 w auli zebrali się wszyscy uczniowie liceum, na początku odbyły się mowy kandydatów, następnie przeprowadziliśmy otwartą debatę z kandydatami - można było zadawać pytania, dopytać o szczegóły programu. Z rozmowy między kandydatami a uczniami można było dostrzec podobne potrzeby i oczekiwania względem zamorzadu. Były to potrzeba lepszej komunikacji między uczniami - dyrekcją - nauczycielam, miejsce do komunikowania dla uczniów np. czat szkolny, więcej impez z inicjatywy uczniów i powstanie miejsca do wspólnego odpoczynku, idea chillroomu.

Po debacie przeprowadzone były wybory. Przy stolikach zasiadali uczniowie z komisji wyborczej, po podpisaniu się na liscie uczniów otrzymywali karty do głosowania. Wybory były tajne, powszechne i bezpośrednie. Po zakończonych wyborach uczniowie z komisji przeliczali głosy. Wyniki były jeszcze tego samego dnia rozwieszone na korytarzu szkolnym.

Wyniki ułożyły sie w następujący sposób:

Adrianna Śmiałek 67 głosów, 69,8 %

Bartosz Janas - 29 głosów, 30,2%

Frekfencja 57,8%

Protokół wyborczy w załączniku.

Byli zaangażowani inni uczniowie chętni z różnych klas, oraz koordynator liceum mgr Janusz Woźniak.

Zaangażowanie uczniów było zbyt małe, szczegónie brakowało chętnych kandydatów

Przeprowadzenie debaty i wyborów.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania:
  1. 1. Wyniki wyborow.docx (14KB)
Dodatkowe informacje:

Niestety organizowaliśmy wybory jeszcze przed pierwszą wizytą u Was i startem programu Szkoła Demokracji, przez nieuwagę i moje gapiostwo nie zrobiliśmy zdjęć :( Jest to dla nas duża nauka na przyszłość, bo warto mieć foto relację ze wszystkiego co dzieje się w  naszej szkole.

Drodzy i Drogie,

serdecznie dziękuję Wam za upełnienie relacji! Serdeczności! (10.02.2020).

Drodzy i Drogie!

Dziękuję za przesłane sprawozdanie z realizacji pierwszego wyzwania. Cieszę się, że w Waszej szkole udało się przeprowadzić tajne, powszechne i bezpośrednie wybory. Przy czym brakuje mi kilku informacji, aby potwierdzić ich przebieg. Będę wdzięczny za uzupełnienie sprawozdania o dodatkowe informacje m.in. o liczbie zgłoszoych i zakwalifikowanych kandydatow, wnioskach wynikających z debaty kandydatów, frekwencji, wynikach wyborów. Proszę również o dołączenie linku/pliku z protokołem z realizacji szkolnych wyborów oraz kilku zdjęć, za co z góry serdecznie dziękuję.

Z pozdrowieniami!