Obrazek użytkownika I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach
4. Robimy przegląd dotychczasowego regulaminu SU, dostosowujemy go do naszych potrzeb i aktualnej sytuacji w szkole. Regulamin zawiera zgodną z zasadami i procedurami demokratycznymi ordynację wyborczą.
poniedziałek, Listopada 6, 2017

1. Wspólnie z opiekunem SU czytamy oraz analizujemy obecny regulamin SU.
2. W ciągu tygodnia, każdy przygotowuje swoje pomysły odnośnie zmian jakie należy wprowadzić w regulaminie.
3. Na spotkaniu 6 grudnia ustalamy ostateczną wersję regulaminu. Dodajemy przede wszystkim punkt zawierający ordynację wyborczą.
4. Po zaktualizowaniu regulaminu SU, wgrywamy go na platformę 8 grudnia.

W realizację wyzwania były zaangażowane wyłacznie osoby z zepołu projektowego.

Najtrudniejsze w realizacji wyzwania było dysponowaniem czasem. W tym roku szkolnym wyjątkowo szybko kończy się I semestr, co wiąże się z poprawami ocen w grudniu.

Sukcesem związanym z realizacją tego wyzwania jest zaktualizowanie regulaminu SU. W związku z wydłużeniem czasu nauki z 3-letniego na 4-letnie liceum, zmienia się również długość trwania kadencji. Kolejnym małym sukcesem było przeprowadzenie wyborów zgodnie z nowo przyjętą ordynacją wyborczą:

1. Powołanie Uczniowskiej Komisji Wyborczej.
  2. Ogłoszenie o terminie wyborów i możliwości zgłaszania kandydatury.
  3. Kampania wyborcza - plakaty widoczne w linku na profilu szkoły: https://www.facebook.com/tgSempa/posts/1430540717096052
  4. Przypomnienie o wyborach dzień przed za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Przypomnienie o najważniejszych zasadach głosowania:
  • "Przypominamy o jutrzejszych (tj. 19.12.2019r.) wyborach do Rady Samorządu Uczniowskiego!
    Oto zasady głosowania:
    1. Prawo głosowania w wyborach posiadają wszyscy uczniowie szkoły.
    2. Głosowanie odbędzie się na auli podczas przerw od godziny 8.45 do 13.25.
    3. Na kartach do głosowania nazwiska kandydatów do Rady Samorządu Uczniowskiego umieszczone są w kolejności alfabetycznej.
    4. Głosowania dokonuje się poprzez stawienie się przed Uczniowską Komisją Wyborczą w określonym miejscu i terminie, przedstawienie legitymacji uczniowskiej lub dowodu osobistego członkom Komisji, złożenie podpisu na liście wyborców oraz wypełnienie kart do głosowania według instrukcji na niej zamieszczonej i wrzucenie karty do urny wyborczej.
    5. Jeden wyborca głosuje poprzez postawienie jednego znaku X (dwóch krzyżujących się linii) w polu po lewej stronie nazwiska kandydata do Rady Samorządu Uczniowskiego.
    6. Za głos nieważny uznaje się ten, w którym na karcie znak „X” postawiono przy więcej niż jednym nazwisku kandydata do Rady Samorządu Uczniowskiego oraz jeżeli na karcie nie postawiono żadnego znaku „X”.

Zachęcamy do oddawania głosów!"

5. Obliczenie głosów.

6. Ogłoszenie o wynikach za pośrednictwem dziennika elektronicznego.

Cześć,

gratuluje efektów pracy! Prawidłowa ordynacja wyborcza to klucz do demokratycznych wyborów.

dobrym krokiem było przypomnienie o zasadach głosowania na dzień przed wyborami.

Sam regulamin Waszego Samorządu jest bardzo precyzyjny. Zadbajcie o to aby był publiczny i przedewszystkim, aby osoby kandydujące w kolejnych wyborach mogły się z nim zapoznać jeszcze przed decyzją o kandydowaniu. Mam równiez nadzieję, że Wasz regulamin jest zatwierdziny przez Dyrekcję i będzie przez nią respektowany. Kolejnym krokiem w strone rozwoju samorządności uczniów może byc powołanie rzecznika praw uczniów - jeżeli będziecie to robić, nie zapomnijcie o aktualizacji regulaminu.

Powodzenia!

Sylwia