Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
Aktualności
Instrukcja - co i jak przygotować do zaprezentowania wyzwania
na podsumowaniu programu "Szkoła Demokracji" (warsztaty z trenerem)
Na podsumowaniu podczas warsztatu z trenerem każdy zespół ma zaprezentować całej grupie jedno wybrane, zrealizowane wyzwanie - odpowiedzieć na pytania i zaprezentować wcześniej przygotowaną grafikę o wyzwaniu.
Jak przygotować się do zaprezentowania wyzwania po kolei?
-
Wybierzcie jedno zrealizowane przez siebie wyzwanie, które chcecie zaprezentować (z dowolnego obszaru). Możecie wybrać wyzwanie, z którego jesteście najbardziej dumni, ale również takie, które sprawiło Wam trudności, nie poszło łatwo, ale było cennym doświadczeniem i chcecie o nim opowiedzieć innym.
-
Przygotujcie odpowiedzi na pytania:
-
Dlaczego wybraliście to wyzwanie? Co było Waszą motywacją?
-
Co się wydarzyło? Co zrobiliście po kolei?
-
Co się zmieniło dzięki temu wyzwaniu? Co się nam udało?
-
Co zmieniło to wyzwanie w Waszej szkole?
-
Co uważacie za sukces? Czego się nauczyliście podczas tego wyzwania?
-
Co było trudne podczas realizacji wyzwania? Co byście poprawili?
Możecie wcześniej o nich porozmawiać, spisać odpowiedzi i podczas warsztatu jedna lub dwie osoby odpowiedzą na nie w imieniu całej grupy. Skupiajcie się na najważniejszych rzeczach - będziecie mieć 5 minut na zaprezentowanie.
-
Stwórzcie materiał wizualny do zaprezentowania Waszego wyzwania, by pokazać co zrobiliście i co się Wam udało.
WAŻNE: Nie mają być to zapisane odpowiedzi na pytania, a grafika. Materiały wizualny ma to być forma graficzna pomocna w opowiedzeniu o Waszym wyzwaniu i tym, co się Wam udało zrobić. Poniżej kilka ważnych wskazówek.
-
Prześlijcie przygotowany materiał wizualny (grafikę o zrealizowanym wyzwaniu) do Waszej prezentacji na adres szkola.demokracji@ceo.org.pl do 27 maja (jeśli bierzecie udział w zakończeniu 3 czerwca) lub do 15 czerwca (jeśli bierzecie udział w zakończeniu 19 czerwca).
-
Podczas warsztatu trener wyświetli Waszą grafikę/materiał wizualny i będziecie mieć 5 minut, by opowiedzieć o Waszym wyzwaniu - co zrobiliście, co się Wam udało i Waszych sukcesach. Po Waszej prezentacji inni uczestnicy będą mogli zadać Wam różne pytania.
>> Co proponujemy przygotować jako materiał prezentujący wyzwanie?
-
grafikę w Canvie lub Genial.ly (np. jako plakat)
-
kolaż w Canvie lub innym narzędziu
-
komiks graficzny https://comixify.ai
-
krótką prezentację w Power Point
Możecie oczywiście zrobić to w innej formie, czy wpleść w Waszą pracę również memy. Możecie również przy tworzeniu grafiki o wyzwaniu użyć własnych materiałów i zdjęć lub darmowych obrazków, zdjęć i ilustracji, które mogą pomóc Wam pokazać wyzwanie. Darmowe obrazki możecie pobrać ze stron: https://www.flaticon.com/, https://www.freepik.com/, https://pixabay.com/pl/.
>> Co musi się znaleźć na takiej grafice, kolażu, w komiksie, memie czy prezentacji?
Jedyne obowiązkowe elementy to nazwa szkoły i miejscowość szkoły. Reszta napisów i obrazków zależy od Was. Możecie być kreatywni i nieszablonowi. :) Zaskoczcie nas! ;)
Ten materiał graficzny ma być dla Was pomocny w opowiedzeniu o wyzwaniu i Waszych sukcesach podczas warsztatu, ma pomóc Wam pokazać, co udało Wam się zdziałać. Nie musi dosłownie pokazywać wszystkiego. Chodzi o to by w ciekawy sposób zaprezentować, co działo się w Waszym wyzwaniu, co Wam się udało, co uważacie za sukces. Ten materiał powinien być ciekawym dodatkiem do Waszej prezentacji - liczymy na Waszą kreatywność. :)
>> Jak będzie użyta grafika podczas warsztatu?
W trakcie warsztatu trener wyświetli dla całej grupy warsztatowej Waszą pracę, a Wy będziecie mieć 5 minut, by opowiedzieć o wyzwaniu (możecie oprzeć się o pytania z punktu 2 tej instrukcji). Pamiętajcie o tym podczas przygotowania! Może warto wybrać osobę lub dwie, które opowiedzą o wyzwaniu w imieniu grupy.
Powodzenia w tworzeniu - mocy kreatywności! ;) Czekamy na Wasze prace do 27 maja i 11 czerwca.