Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
1. Wybory - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Meritum w Siemianowicach Śląskich
Jak co roku, w ostatnim tygodniu września w naszej szkole odbyły się wybory na przedstawicieli samorządu uczniowskiego. Wybrano ich w formie tajnego głosowania. Wszystko odbywało się zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas tradycyjnych wyborów państwowych.
Tydzień przed wyborami wystartowała kampania wyborcza – kandydaci przedstawiali swoje pomysły dotyczące sposobów ulepszenia oraz urozmaicenia szkolnego życia. Przygotowali plakaty i ulotki zawierające programy wyborcze oraz kilka słów o sobie.
W dniu wyborów szkolna biblioteka na kilka godzin zmieniła się w szkolny lokal wyborczy, a każdy wyborca po złożeniu podpisu na liście otrzymał kartę, na której zaznaczył pole przy nazwisku swojego kandydata. Karty wrzucono do urny wyborczej, aby po zakończeniu głosowania komisja mogła zająć się liczeniem głosów. W tym roku frekwencja wyniosła 77%, ponieważ liczba osób uprawnionych do głosu w tym roku to 359, Do głosowania przystąpiło tylko 275, w tym głosów ważnych - 275, nieważnych - 84
Szkolna społeczność zdecydowała, że w tym roku przewodniczącym samorządu będzie Szymon Lortz, a w pełnieniu tej funkcji pomoże mu w roli zastępcy Emilia Gajdzik i Mikołaj Klimko.
W realizację wyzwania zaangażowane były również osoby spoza zespołu projektowego. Wspomagały nas zasiadając w szkolnej komisji wyborczej, przygotowały również urnę. Były to osoby również z naszej szkoły. Nie zapominając o uczniach biorących udział, to bez ich głosów wybory nie miały sensu.
Pomimo ograniczeń czasowych, jak i mniejszej ilości kandydatów niż w latach poprzednich udało nam się zorganizować i sprawnie przeprowadzić wybory do władz Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole.
Uważamy, że sukcesem naszych wyborów było duże zainteresowanie ze strony uczniów naszej szkoły - wyborców, o czym świadczy wysoka frekwencja w wyborach. Wierzymy, że dzięki temu szkoła ma szanse na dalszy rozwój. Cieszymy się również z tego, że jako grupa bardziej się zintegrowaliśmy i potrafimy razem współpracować.
Dzień dobry,
z przyjemnością zapoznałem się z przedterminowo zamieszczoną relacją z realizacji pierwszego wyzwania: wyborami do władz SU w Waszej szkole. Jest komunikatywnie napisana, a opis wydarzenia robi pozytywne wrażenie. Dołączyliście także zestaw zdjęć ilustrujących Wasze działania. Są wśród nich oryginalne programy wyborcze kandydatek i kandydatów i prezentują się znakomicie.
Wasze sprawozdanie zawiera też oczekiwane przez nas informacje o terminie wydarzenia i frekwencji oraz liczbie głosujących. Dość dokładnie opisaliście akcję przedwyborczą. Cieszę się, że zyskaliście też na tej akcji jako zespół działający w naszym programie- uważacie, że "jako grupa bardziej się zintegrowaliśmy i potrafimy razem współpracować".
Zaciekawiła mnie natomiast kwestia zapewnienia tajności wyborów w Waszej szkole. Uważnie obejrzałem zdjęcia z biblioteki, gdzie odbyło się głosowanie. Jest na nich urna, jest stół komisji wyborczej lecz nie ma żadnej kurtyny ani niczego, co mogłoby zapewnić tajność aktu głosowania. Jak w praktyce rozwiązaliście tę kwestię?
Aakceptuję Wasz raport gdyż otrzymałem link pozwalający się zapoznać z regulaminem samorządu w części zawierającej postanowienia dotyczące wyborów do władz SU.
Janusz Żmijski
- Zaloguj się aby dodać komentarz.