Obrazek użytkownika Centrum Edukacji Obywatelskiej

Instrukcja - co i jak przygotować do zaprezentowania wyzwania

na podsumowaniu programu "Szkoła Demokracji" (warsztaty z trenerem)

Na podsumowaniu podczas warsztatu z trenerem każdy zespół ma zaprezentować całej grupie jedno wybrane, zrealizowane wyzwanie - odpowiedzieć na pytania i zaprezentować wcześniej przygotowaną grafikę o wyzwaniu.

Jak przygotować się do zaprezentowania wyzwania po kolei?

1. Wybierzcie jedno zrealizowane przez siebie wyzwanie, które chcecie zaprezentować (z dowolnego obszaru). Możecie wybrać wyzwanie, z którego jesteście najbardziej dumni, ale również takie, które sprawiło Wam trudności, nie poszło łatwo, ale było cennym doświadczeniem i chcecie o nim opowiedzieć innym.

2. Przygotujcie odpowiedzi na pytania:

• Dlaczego wybraliście to wyzwanie? Co było Waszą motywacją?

• Co się wydarzyło? Co zrobiliście po kolei?

• Co się zmieniło dzięki temu wyzwaniu? Co się nam udało?

• Co zmieniło to wyzwanie w Waszej szkole?

• Co uważacie za sukces? Czego się nauczyliście podczas tego wyzwania?

• Co było trudne podczas realizacji wyzwania? Co byście poprawili?

Możecie wcześniej o nich porozmawiać, spisać odpowiedzi i podczas warsztatu jedna lub dwie osoby odpowiedzą na nie w imieniu całej grupy. Skupiajcie się na najważniejszych rzeczach - będziecie mieć 5 minut na zaprezentowanie.

1. Stwórzcie materiał wizualny do zaprezentowania Waszego wyzwania, by pokazać co zrobiliście i co się Wam udało.

WAŻNE: Nie mają być to zapisane odpowiedzi na pytania, a grafika. Materiały wizualny ma to być forma graficzna pomocna w opowiedzeniu o Waszym wyzwaniu i tym, co się Wam udało zrobić. Poniżej kilka ważnych wskazówek.

1. Prześlijcie przygotowany materiał wizualny (grafikę o zrealizowanym wyzwaniu) do Waszej prezentacji na adres szkola.demokracji@ceo.org.pl do 27 maja (jeśli bierzecie udział w zakończeniu 3 czerwca) lub do 15 czerwca (jeśli bierzecie udział w zakończeniu 19 czerwca).

2. Podczas warsztatu trener wyświetli Waszą grafikę/materiał wizualny i będziecie mieć 5 minut, by opowiedzieć o Waszym wyzwaniu - co zrobiliście, co się Wam udało i Waszych sukcesach. Po Waszej prezentacji inni uczestnicy będą mogli zadać Wam różne pytania.

>> Co proponujemy przygotować jako materiał prezentujący wyzwanie?

• grafikę w Canvie lub Genial.ly (np. jako plakat)

• kolaż w Canvie lub innym narzędziu

• komiks graficzny https://comixify.ai

• krótką prezentację w Power Point

Możecie oczywiście zrobić to w innej formie, czy wpleść w Waszą pracę również memy. Możecie również przy tworzeniu grafiki o wyzwaniu użyć własnych materiałów i zdjęć lub darmowych obrazków, zdjęć i ilustracji, które mogą pomóc Wam pokazać wyzwanie. Darmowe obrazki możecie pobrać ze stron: https://www.flaticon.com/, https://www.freepik.com/, https://pixabay.com/pl/.

>> Co musi się znaleźć na takiej grafice, kolażu, w komiksie, memie czy prezentacji?

Jedyne obowiązkowe elementy to nazwa szkoły i miejscowość szkoły. Reszta napisów i obrazków zależy od Was. Możecie być kreatywni i nieszablonowi. :) Zaskoczcie nas! ;)

Ten materiał graficzny ma być dla Was pomocny w opowiedzeniu o wyzwaniu i Waszych sukcesach podczas warsztatu, ma pomóc Wam pokazać, co udało Wam się zdziałać. Nie musi dosłownie pokazywać wszystkiego. Chodzi o to by w ciekawy sposób zaprezentować, co działo się w Waszym wyzwaniu, co Wam się udało, co uważacie za sukces. Ten materiał powinien być ciekawym dodatkiem do Waszej prezentacji - liczymy na Waszą kreatywność. :)

>> Jak będzie użyta grafika podczas warsztatu?

W trakcie warsztatu trener wyświetli dla całej grupy warsztatowej Waszą pracę, a Wy będziecie mieć 5 minut, by opowiedzieć o wyzwaniu (możecie oprzeć się o pytania z punktu 2 tej instrukcji). Pamiętajcie o tym podczas przygotowania! Może warto wybrać osobę lub dwie, które opowiedzą o wyzwaniu w imieniu grupy.

​Powodzenia w tworzeniu - mocy kreatywności! ;) Czekamy na Wasze prace do 27 maja i 11 czerwca.