Obrazek użytkownika Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu
Które wyzwanie z obszaru "Uczenie się i nauczanie" wybraliście do realizacji?: 
2. Organizujemy dyskusje klasowe lub szkolne o tym, co nas motywuje do nauki. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie.
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

Zrobiłyśmy ankiety dotyczące motywacji do nauki. Stworzone ankiety rozdałyśmy uczniom. Po przeanalizowaniu ich wyniki przedstawiłyśmy pedagog szkolnemu Pani Małgorzacie Demczuk oraz reszcie wychowawców poprzez Panią Natalię Kraczek. Nauczyciele byli bardzo zainteresowani wynikami ankiet. W procesie formułowania, jak i opracowywania ankiet pomogła nam Pani Joanna Pawluk. Pani Joanna także przeprowadzała dyskusje klasowe dotyczące motywacji do nauki.

Z ankiet wynika, że motywacją uczniów do nauki są oczekiwania rodziców, z drugiej strony część uczniów odpowiadało, że nie zależy im na dobrych ocenach ani na zdobywaniu wiedzy. Średni czas poświęcany na naukę wynosi ok. 2 godzin dziennie, a na oglądaniu TV bądź innych czynnościach ok. 4 godzin. Bardzo często padały odpowiedzi, że zależy uczniom na zdobyciu dobrej pracy, aby mogli się utrzymać jednak nie uważają, aby im szkoła i nauka to umozliwiła. Jako metody pracy na lekcjach większość uczniów podała, że preferują wykłady, pogadanki, burze mózgów. A jako formę sprawdzenia ich wiedzy testy zamknięte. Podczas rozmów z uczniami padały takie stwierdzenia, że nie trzeba ukończyć szkoły by "się dorobić". Według uczniów wystarczy pojechać za granicę, bądź tak jak w przypadku naszych uczniów, których mamy więcej z terenów wiejskich, można godnie żyć utrzymując się z rolnictwa. Wyższe wykształcenie jest im nie potrzebne. Takie odpowiedzi najczęściej padały w technikum, w liceum zdecydowana większość marzy o studiach i kontynuacji nauki.

 

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

W realizacji wyzwania zaangażowani byli uczniowie oraz całe grono pedagogiczne Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu.

 

 

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Najtrudniejszym w realizacji tego wyzwania było przeprowadzenie rozmów z uczniami.

 

 

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Za sukces uważamy pomyślnie przeprowadzoną ankietę oraz możliwość porozmawiania z innymi uczniami.

 

 

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Miła grupo, 

Dziękuję za przesłanie kolejnej relacji z kolejnego wyzwania. Stworzyliście ankiety, przeanalizowaliście je i przedstawiliście wyniki Waszym pedagogom. Super! Realizując to zadania nauczyłyście się przeprowadzać badania społeczne, przygotowywać narzędzie do badania czyli ankietę, a także ośmieliliście się rozmawiać z badanymi :-) Ciekawe wnioski wyszły z analizy Waszych ankiet i rozmów z uczniami. Zobaczymy, czy ta wiedza zmieni coś w podejściu uczniów do nauki lub pozwoli gronu pedagogicznemu motywować uczniów do nauki. 

To wasze kolejne zrealizowane wyzwanie. 

Wasza mentorka