Obrazek użytkownika Powiatowy Zespół Nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach
Które wyzwanie z obszaru "Uczenie się i nauczanie" wybraliście do realizacji?:
1. Badamy, czy uczniowie i uczennice rozumieją, za co i jak są oceniani na lekcjach. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie.

Od tego roku szkolnego w naszej szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny, a w nim wagi ocen. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić ankietę ankietę, której celem było zbadanie czy uczniowie rozumieją za co i jak są oceniani. Jednym z działań samorządu uczniowskiego było przygotowanie pytań do ankiety. Powołano w tym celu zespół uczniów z klas I, II i III. Po przygotowaniu pytań przeprowadzono wśród wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli, drogą elektroniczną przygotowane badanie. Wybraliśmy drogę elektroniczną, gdyż jest wygodniejsza w realizacji i opracowaniu wyników. Narzędzie www.survymonky.com pozwala w szybki sposób zebrać dane. Badanie przeprowadzono pod koniec listopada 2019 r., tak aby uczniowie klas pierwszych aktywnie mogli uczestniczyć w tworzeniu wso. W ankiecie udział wzieło 417 uczniów i 21 nauczycieli. Po analizie wyników okazało się, że obecne zasady oceniania nie pozwalają osiągnąć oceny celującej na koniec roku. Uczeń, który otrzymywał oceny celujące ze sprawdzianów a oceny bardzo dobre z kartkówek (maksymalna ocena z kartkówki to bdb), przy obowiązujących wagach nie uzyskiwał średniej dającej na koniec roku najwyższą notę. Wyniki ankiety przedstawiono podczas Rady Pedagogicznej. Nauczyciele i uczniowie podjęli dyskusję,  w wyniku której zapowiedziano wprowadzenie zmian w wewnątrzszkolnym systemie oceniania. Ustalono, że na Radzie Klasyfikacyjnej w styczniu 2020 r., zostanie dodany następujący zapis: "Ocenę celującą może otrzymać także uczeń z oceną bardzo dobrą, który ma dodatkowe osiągnięcia lub jest laureatem albo finalistą lub osiągnął średnią 5,5 i z prac pisemnych o wadze 5 otrzymał z przynajmniej z połowy prac ocenę celującą". Zaproponowany zapis został przedstawiony uczniom na zebraniu samorządu szkolnego i przedyskutowany w trakcie godzin wychowawczych. Społeczność szkolna dała temu swoją aprobatę. O wynikach przeprowadzonej ankiety, poinformowaliśmy społeczność szkolną przez Radio Węzeł.

W realizację zadania zaangażowani byli przedstawiciele wszystkich klas, z których powołano zespół koordynujący prace. Ankieta skierowana była do wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli. Ankieta nie była skierowana do Rodziców, tylko do uczniów i nauczycieli.

Pierwsze trudności napotkaliśmy układając ankietę- dobór pytań. Elektroniczna ankieta początkowo wydawała się dużym udogodnieniem, jednakże okazała się mało mobilizująca i trzeba było motywować uczniów do jej wypełnienia. Pomocni w tej sytuacji okazali się nauczyciele zajęć informatycznych, którzy umożliwili wypełnienie ankiet podczas informatyki. Trudnym zadaniem było wypracowanie wraz z nauczycielami odpowiedniego zapisu.

Największym sukcesem jest dla nas wprowadzenie zmian w obowiązującym systemie oceniania. Zastrzeżenia uczniów zostały poważnie potraktowane przez Radę Pedagogiczną PZ nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Ketach. Wspólnie wypracowaliśmy rozwiązanie, mając poczucie realnego wpływu na proces uczenia i oceniania.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania:
  1. 1. Ankieta www.survymonky.com .pdf (379KB)
Dodatkowe informacje:

ANKIETA

Drodzy Uczniowie! Pragniemy poznać Wasze zdanie na temat funkcjonowania wewnątrzszkolnego systemu oceniania i WAG w naszej szkole.
Uzyskane odpowiedzi pozwolą nam rozpoznać istniejące nieprawidłowości i podjąć odpowiednie w tym kierunku działanie. Prosimy zaznaczyć wybraną odpowiedź.
Ankieta jest anonimowa.
Dziękujemy za czas poświęcony na jej wypełnienie.

1. CZY ZOSTALIŚCIE DRODZY UCZNIOWIE ZAPOZNANI Z WEWNĄTRZSZKOLNYMI ZASADAMI OCENIANIA I WYMAGANIAMI EDUKACYJNYMI Z POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTÓW?

Nie wiem

2. CZY ZASADY OCENIANIA SĄ DLA WAS ZROZUMIAŁE?

Nie mam zdania

3. CZY NAUCZYCIELE STOSUJĄ KRYTERIA, Z KTÓRYMI PAŃSTWO ZOSTALI ZAPOZNALI?

Nigdy

4. CZY WASZYM ZDANIEM JESTEŚCIE OCENIANI SYSTEMATYCZNIE ?

Nie wiem

5. JAKIE FORMY AKTYWNOŚCI NAUCZYCIELE OCENIAJĄ NAJCZĘŚCIEJ? (MOŻNA ZAZNACZYĆ WIĘCEJ NIŻ JEDNĄ ODPOWIEDŹ)

aktywność na lekcji

odpowiedzi ustne

sprawdziany

kartkówki

prace pisemne

prace domowe

udział w konkursach

6. CZY UCZNIOWIE SĄ OCENIANI ZA RÓŻNE FORMY AKTYWNOŚCI?

Nie wiem

7. CZY OTRZYMUJECIE OD NAUCZYCIELA INFORMACJĘ O POSTĘPACH LUB BRAKACH DZIECKA W NAUCE?

Nigdy

8. CZY UWAŻACIE, ŻE OCENY MOTYWUJĄ DZIECI DO DALSZEJ PRACY?

Nie wiem

9. CZY MACIE SZANSĘ POPRAWĘ OCENY NIEDOSTATECZNEJ LUB DOPUSZCZAJĄCEJ?

Nigdy

10. CZY NAUCZYCIELE STWARZAJĄ SYTUACJE, W KTÓRYCH UCZNIOWIE MOGĄ UZYSKAĆ OCENY CELUJĄCE?

Tak, wszyscy

Tak, niektórzy

11. CZY ZNASZ WAGI POSZCZEGÓLNYCH OCEN?

Nie obchodzi mnie to

Jest nieadekwatny do poziomu poszczególnej oceny

12. JAKI SPOSÓB PRZEKAZYWANIA INFORMACJI O POSTĘPACH LUB PROBLEMACH EDUKACYJNYCH PREFERUJECIE?

dziennik elektroniczny

zebrania rodziców z wychowawcą

rozmowa indywidualna z wychowawcą/ nauczycielem

13. CZY WASZYM  ZDANIEM NAUCZYCIELE PRZY WYSTAWIANIU OCENY BIORĄ POD UWAGĘ MOŻLIWOŚCI UCZNIA ORAZ JEGO WKŁAD I ZAANGAŻOWANIE W PRACĘ?

raczej tak

tak

raczej nie

nie

nie wiem

14. CZY JESTEŚCIE PAŃSTWO ZA STOSOWANIEM JEDNOLITEGO SYSTEMU WAG OCEN? ( OBEJMUJE ON NASTĘPUJĄCE KATEGORIE I WAGA OCENY MA WPŁYW NA ŚREDNIĄ OCEN: WAGA III- PRACA KLASOWA, SPRAWDZIAN, TEST, WYPRACOWANIE, OSIĄGNIĘCIA W KONKURSACH WAGA II- KARTKÓWKI, DYKTANDA, AKTYWNOŚĆ I PRACA NA LEKCJI, PRACA METODA PROJEKTU, PRACA DŁUGOTERMINOWA WAGA I- REFERAT, PREZENTACJA, ODPOWIEDŹ USTNA, PRACA DOMOWA, PROJEKT EDUKACYJNY)

Nie mam zdania

15. CZY PRZY OCENIE CZĄSTKOWEJ POWINNO STOSOWAĆ SIĘ PLUSY I MINUSY?

16. PAŃSTWA UWAGI I SUGESTIE DOTYCZĄCE ZASAD OCENIANIA W NASZEJ SZKOLE.

Ok, dziekuję za uzupełnienie relacji. Idziecie jak burza! :)

Sylwia