Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa nr 2 w Makowie Mazowieckim
Super Relacja: 
Tak
Które wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?: 
3. Tworzymy – formalną lub nieformalną – radę szkoły, czyli organ w ramach którego regularnie spotykają się przedstawiciele SU, rady rodziców i rady pedagogicznej, żeby wspólnie dyskutować o bieżących sprawach szkoły.
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

Dwa pierwsze spotkania poświęcone zostały przedstawienu celów programu, "Szkoły demokracji" ze szczególnym uwzględnieniem procesu współdecydowaniu oraz organizacji w skzole Mikołajek i zabawy choinkowej.

  • Lutowe spotkanie Rady Szkoły poświęcone zostało w całości realizacji pomysłów i rozstrzygnięciu problemów, które wpłyneły do SKRZYNKI POMYSŁÓW
  • Następnie przedstawione zostały przez przewodniczącego RSU najciekawsze pomysły i najważniejsze problemy ze SKRZYNKI POMYSŁÓW, które zostały już zasygnalizowane dyrekcji szkołt i nauczycielom na posiedzeniu 

Były to:

  1. Umieszczenie na korzytarzu szkolnym autmatu z napojami, ponieważ długie kolejki do sklepiku uniemożliwiają wszystkim chętnym zakup napoju w czasie przerwy.
  2. Zamontowanie szafek na rzeczy uczniów, aby nie musieli oni nosić przeciążonych plecaków i toreb przez cały dzień.
  3. Zmiana jadłospisu stołóki skzolnej, wprowadzenie potraw, które bardziej odpowiadałyby uczniom, wyelminowanie tych, które są bardzo często wyrzucane.
  4. Prowadzenie przez uczniów radiowęzła z muzyką, która umiliłaby czas w czasie przerw.
  •  Po przedstawieniu przez reprezentanta uczniów czterech najważniejszych postulatów głos w tej sprawie zabrała przewodnicząca RR Joanna Czachowska. Po krótkim komentarzu (bardzo pozytywnym) zwróciła sie do wszystkich członków RR o oddanie swojego głosu, na każdy z czterech pomysłów
  • Głosowanie odbyło się w w formie jawnej. Jednogłośnie, wszyscy rodzice (16 obenych) poparło każdy z przedstawionych postulatów uczniowskich
  • W dyskusji głos zabrali przedstawiciele wszystkich trzech stron spotkania. Rozmowa dodtyczyła kwestii organizacyjnych np. gdzie miałyby być umieszczone szafki i automat. W jaki sposób zdiagnozować oczekiwania uczniów, co do zmiany jadłospisu. Pomysły rodziły się na gorąco. Rodzice wychodzili z inicjatywą pomocy np. w zainstalowaniu przewodów do nagłośnienia, umówienia dietetyka.

 Wnioski:

  • Ustalone zostaną koszty utrzymania automatu, by zdecydować , czy zostanie postawiony w tym roku jeden, czy dwa.
  • Ze względu na brak wystarczających środków, w najbliższym czasie szafki będą mogły być postawione w jednym pomieszczeniu szatni. (jedna szafka dla 2-3 osób).
  • Radiowęzeł zorganizowany zostanie w dotychczasowym magazynie, rodzice we własnym zakresie zainstlują nagłośnienie.
  • Na podstawie Karteczek (ze skrzynki pomysłów) z propozycjami dań obiadowych dietetyk opracuje nowy jadłospis stołówki szkoły zgodny z zaleceniami Ministra Zdrowia.
  • Propozycja udziału RR w organizacji dnia integraji.
Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

Rada Rodziców, Rada Pedagogiczna, dyrekcja, społeczność uczniowska

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

W całym przedsięwzięciu nie było żadnego problemu, ponieważ wszystko szło sprawnie.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Z pewnością do sukcesu możemy zaliczyć bezkonfliktowe porozumiewanie się pomiędzy stronami.

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Dodatkowe informacje: 

W tym roku szkolnym 5 członków Rady Szkoły wybrano w lispoadowych wyborach:

Miłosz Świadkowski - przewodniczący RSU

Tymoteusz Lustyk - przewodniczący Małej RSU

Alicja Płosińska, Maja Czachowska- Koordynatorki działań Małej RSU

Wiktoria Ruszczyńska skarbnik RSU

Łącznie 9 przedstawicieli uczniów raz w miesiącu spotyka się z Radą Rodziców i nauczycielami w ramach trójstronnych dyskusji o bieżących sprawach szkoły. Harmonogram spotkań na rok szkolny 2019/2020

grudzień - 4.12.2019r.

styczeń - 8.02.2020r. 

luty - 4.02.2020r.

marzec - 1.04.2020r.

kwiecień - 1.04.2020r.

maj - 6.05.2020r.

czerwiec - 3.06.2020r.

Rada szkoły, która składa się w tym roku szkolnym z członków grupy projektowej jest nieformalna. Od przyszłego roku skzolnego zostanie sformułowany nowy zapis w ordynacji wyborczej, co do powołania takiego organu na stałe.

Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Droga grupo,

Dziękuję za Waszą kolejną relację. Mimo, że po przeczytaniu musiałem podnosić z ziemi szczękę, która opadła mi z wrażenia ;)

Przyjemnie czyta się relacje, gdzie wszystko wychodzi, ale przede wszystkim, gdy widzę, że potrzeby uczniów zostają dostrzeżone i potraktowane poważnie. W takich momentach cieszę się i wzruszam przed ekranem mojego komputerka. To jest piękne, że będziecie mieć radiowęzeł, że dietetyk pomoże w opracowaniu nowego menu, że dostaniecie automat na napoje… Jestem pod wielkim wrażeniem. Sami chyba też jesteście zadowoleni skoro w przyszłym roku zamierzacie powołać formalną Radę Szkoły?

Nie mam żadnych wątpliwości, że wyzwanie zrealizowaliście dokładnie tak, jakbym tego życzył każdej szkole. Szkoda, że zostały Wam jeszcze tylko dwa wyzwania, bo każda Wasza relacja jest źródłem mojej ogromnej radości i kolejnym dowodem, że dzisiejsza młodzież nie siedzi tylko z głową w smartfonach. 

Pozdrawiam,
Tomek