Obrazek użytkownika Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Stanisława Konarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim
Które wyzwanie z obszaru "Działania uczniów" wybraliście do realizacji?:
4.Organizujemy działanie skierowane do sąsiadów z otoczenia szkoły, czyli dzień sąsiada

Wizytę w DDPS SENIOR-WIGOR poprzedziły sprawy organizacyjne. Razem z Rada Uczniów zwerbowaliśmy osoby chętne do wzięcia udziału w działaniu. Odbyły sie wewnętrzne spotkania, na których podzieliliśmy się pomysłami co do szczegółowego przebiegu wizyty i ustaliliśmy ostateczny jej przebieg. Podzieliliśmy się również zadaniami:

• przygotowanie kopii tekstów kolęd i pastorałek
  • przygotowanie zapisów nutowych dla osób grających na instrumentach
  • zapewnienie akcentów świątecznych (czapeczki Św. Mikołaja) i niezbędnych materiałów
  • nawiązanie kontaktu z DDPS.

Termin spotkania został skonsultowany z dyrekcją szkoły oraz placówki i w czwartek 19 grudnia spotkalismy sie z seniorami.Było wspólne śpeiwanie kolęd przy gitarowym akompaniamencie, ciepłe rozmowy, wspomnienia oraz wspólne tworzenie ozdób choinkowych, podczas którego "dowodzenie" przejęl najmłodsi uczniowie naszej szkoły.

Nastąpił rownież ciąg dalszy poza wywaniem :) W ramach sąsiedzkiej współpracy seniorzy gościli w naszej szkole na przedstawieniu świątecznym w styczniu.

Poza zespołem projektowym w realizację tego działania zaangsażowali się niektórzy uczniowie klas 7 i 6, klas 1-3 oraz kilkoro uczniów z liceum, które jest naszą siostrzaną szkołą. Dzielimy szkolne korytarze, i wspieramy sie wzajemnie  od kilku lat. Zaangażowani byli również nauczyciele, którzy wspierali działanie oraz ci, którzy sprawowali nad nami opiekę tego dnia.

Ciężko nam wskazać jakiekolwiek trudne punkty w realizacji tego wyzwania. Wszystko przebiegło płynnie, w zgodzie, bez przeszkód.

Chyba największym sukcesem było doświadczenie przez wszystkich zaangażowanych integracji międzypokoleniowej. Tego, że pomimo różnych etapów życia, oprócz sąsiedztwa łączy nas wszystkich naprawdę dużo: wszyscy mamy wspomnienia, potrzeby społeczne, emocje związane z tradycjami, cieszą nas te same rzeczy związane ze Świętami. Miło było również widzieć uśmiechnięte oczy seniorów i ich zaangażowanie.

Dzień dobry,

dziękuję za relację. Zrealizowaliście sprawnie i z sukcesem to, co zapowiedzieliście w planie pracy: świąteczny i pełen atrakcji Dzień Sąsiada w pobliskim DPS. Po przeczytaniu opisu zgadzam się z Wami, że było to wydarzenie wzruszające i bardzo udane, także pod względem organizacyjnym. Wymieniliście zadania, które należało podjąć. Opisaliście ogólnie przebieg spotkania. Uważam, że wielkim osiągnięciem było między innymi wciągnięcie do przedsięwzięcia zarówno starszych, jak i najmłodszych uczniów Waszej szkoły, a nawet zaprzyjaźnionych licealistów. Dołączyliście ponadto kilka zdjęć, pozwalających wyobrazić sobie klimat sytuacji.

Akceptuję Wasz raport, zawierający wszystkie wymagane elementy i dotyczący pięknej i potrzebnej inicjatywy.

Janusz Żmijski