Obrazek użytkownika Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie
czwartek, Września 19, 2019

1. Sporządzenie listy uczniów kandydujących do Samorządu Uczniowskiego. Knadydatem mógł zostać każdy uczeń bez względu na średnią ocen oraz ocenę z zachowania i opinię wychowawcy czy dyrektora. Na liście kandydatów do SU znalazło się 11 uczniów przedstawicieli różnych klas.

2. Zaprezentowanie swoich programów wyborczych przez kandydatów (rozmowy między uczniami, kampania wyborcza).

3. W dniu 19 września 2019 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Zaklikowie. Powołano Komisję Wyborczą w składzie 2 bezstronnych uczniów i 2 opiekunów samorządu. W sposób tajny na specjalonych kartach do głosowania. Każdy uczeń mógł oddać swój głos stawiając znak X przy nazwisku wybranego kandydata. Frekwencja wyborcza wyniosła 84%. Wszystkie głosy były ważne. Wyniki zostały zaprezentowane społeczności uczniowskiej następnego dnia. Przewodniczącą SU została uczennica klasy 2 liceum, zdobywając większość głosów.

4. Podział funkcji i zadań oraz opracowanie programu pracy SU odbyło się na pierwszym zebraniu jego członków.

W realizację wyzwania poza zespołem projektowym zaangażowani byli opiekunowie samorządu, Komisja Wyborcza oraz zarząd SU z ubiegłego roku.

W realizacji wyzwania najtrudniejsze okazało się prowadzenie kampanii wyborczej i dotarcie z nią do wszystkich uczniów. Jako społeczność uczniowska zauważyliśmy, że w następnych latach warto byłoby zorganizować debatę wyborczą pomiędzy kandydatami i kandydatkami.

Do sukcesów związanych z realizacją zadania należą:

-zorganizowanie wyborów w sposób w pełni demokratyczny,

-wysoka frekwencja,

-fakt, że wszystkie oddane głosy były ważne.

Dodatkowe informacje:

Samorząd Publicznego Liceum Ogólnokształcącego ściśle współpracuje z Samorządem Publicznej Szkoły Podstawowej w ramach całego zespołu szkół.

Droga Grupo,
Dziękuję za dodanie relacji w obszarze „Wybory i kwestie formalne”. Wygląda na to, że dołożyliście również wszelkich starań, aby wszyscy uczniowie mogli kandydować i wziąć udział w głosowaniu.
Gratulacje! To bardzo ważne i trzymajcie się tego przy kolejnych wyborach! Podstawą demokratycznych wyborów jest to, aby każdy uczeń i każda uczennica mogli zarówno oddać głos, jak i kandydować. Świetnie, że tak dużo osób chciało kandydować! Liczba kandydatów – 11 osób to sukces. Jestem pod wrażeniem tak wysokiej frekwencji wyborczej - 85 proc. robi wrażenie. Bardzo mnie cieszy, że młodzież z Waszej szkoły  jest tak zaangażowana i chce mieć wpływ na jej codziennie życie.

Pozdrawiam.

Wasza mentorka