Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Głownie
Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?: 
1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO: Wybory do władz SU. Poradnik dla ucznia.
Data ostatnich wyborów: 
wtorek, Października 1, 2019
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

Już we wrześniu wraz z Panią Dyrektor powołaliśmy komisję wyborczą,  która zajęła się od początku do końca przygotowaniem całości wyborów (od dokumentacji po przygotowanie lokalu wyborczego).  Uczniowie zostali zapoznani z ordynacją wyborczą (w załączeniu). Komisja ustaliła terminy związane z wyborami. Kandydaci zbierali podpisy popierające ich kandydatury, a następnie składali wymagane dokumenty  do komisji wyborczej. Gdy dokumenty zostały przyjęte przez komisję kandydaci mieli czas, aby zapoznać społeczność uczniowską ze swoim programem wyborczym. Aby lepiej poznać kandydatów zorganizowano debatę przedwyborczą, która poprzedzona była kampanią plakatową. Wyznaczono termin i miejsce debaty, podczas której najpierw zaprezentowali się kandydaci i kandydatki do samorządu,a następnie pozostali uczniowie i uczennice zadawali im pytania oraz komentowali wystąpienia. Na dzień przed wyborami nasąpiła cisza wyborcza. Komisja w tym czasie przygotowała listy wyborców, karty do głosowania, lokal wyborczy.  W dzień wyborów lokal wyborczy został otworzony o wyznaczonej godzinie (wybory trwały od 10:00 - 14:00). Po zakończonym głosowaniu komisja policzyła głosy i sporządziła protokół z głosowania.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

W realizację zadania zaangażowana była komisja wyborcza składająca się z jednego ucznia z każdego poziomu klas IV-VIII, opiekun SU, kandydaci do SU oraz uczniowie,  którzy pomagali zgłosili się do pomocy przy sprawach technicznych (nagłośnienie, przygotowanie lokalu wyborczego).

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Zachęcanie uczniów do udziału w głosowaniu. Przypominanie nowych zasad w czasie wyborów. Szczególną uwagę poświęciliśmy na uświadomienie uczniom konieczności posiadania legitymacji szkolnej podczas głosowania.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Za sukces uważamy dzień wyborów. Wszystko udało nam się dopiąć na ostatni guzik. Przygotowaliśmy lokal,urne na głosy oraz miejsca na spokojne oddanie głosu.  Frekwencja wyniosła ponad 50%. 

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Linki związane z realizacją wyzwania: 
https://www.facebook.com/groups/345061722787655/?epa=SEARCH_BOX
Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Dzień dobry,

Z przyjemnością zapoznałem się z Waszą relacją z realizacji pierwszego wyzwania. Przysłaliście ją przed upływem terminu, dołączyliście cała serię zdjęć i zestaw dokumentów, które regulowały tegoroczne wybory do SU w Waszej szkole. Posiadacie starannie opracowany regulamin i wygląda na to, że jest on wdrażany w szkolne życie. Do tego jeszcze mogę obejrzeć Wasz samorządowy  facebook :-)

Z wielkim uznaniem przyjmuję także Waszą deklarację, że staranne przeprowadzenie demokratycznych wyborów w szkole to sposób kształtowania postaw obywatelskich Waszych uczniów. Uważam że jest to Super Relacja, zatem taki status jej przyznaję.

W sprawozdaniu zamieściliście informacje o terminie wydarzenia i frekwencji. W dość dokładnym opisie akcji przedwyborczej moją uwagę zwraca debata, którą również przeprowadziliście. Brawo! Miała u Was miejsce udana symulacja prawdziwego procesu wyborczego, z ciszą wyborczą, okazywaniem dokumentu i innymi jego elementami.

Cieszy mnie, że takie szkoły, jak Wasza, poważnie pracują nad edukacją obywatelską pokolenia, które- mam  nadzieję- będzie dobrze przygotowane do udziału w życiu publicznym.

Pozdrawiam

:-) Janusz Żmijski