Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
1. Wybory - Szkoła Podstawowa nr 1 w Mysłowicach
Na trzy tygodnie przed dniem wyborów do SU, każdy z uczniów mógł zgłosić swoją kandydaturę, przynosząc samodzielnie wykonany plakat ze swoimi pomysłami, które chciałby zrealizować podczas roku szkolnego. Wszystkie dostarczone plakaty zostały powieszone na gazetce SU, tak aby każdy uczeń naszej szkoły mógł zobaczyć i zdecydować na kogo zagłosuje. W dniu wyborów wyznaczone przez (wcześniej wybranego) opiekuna Samorządu osoby, chodziły po klasach i zbierały głosy wszystkich (zarówno uczniów jak i nauczycieli) do wcześniej przygotowanej skrzynki. W komisji wyborczej byli tzw. pomocnicy SU. Po podliczeniu głosów wyniki zostały podane na apelu SU, oraz gazetce. Po wyborach został sporządzony protokół, głosowało 310 osób. Głosów nie ważnych było 5. Nie jest on dostępny na stronie, ponieważ strona internetowa szkołydopiero się rozbudowuje i jest tworzona na nowo.
W realizację tego projektu był zaangażowany cały obecny Samorząd Uczniowski. Pomocnicy w Samorządzie to uczniowie, którzy chcą współpracować, ale w samym zarządzie nie są. Pomagają np. przy akcjach charytatywnych. Ich pomoc jest nieoceniona.
Najtrudniejszą rzeczą w realizacji tego wyzwania była liczba uczniów chętnych do kandydatury, ponieważ zgłosiły się trzy osoby. Uczniowie mimo to są zainteresowani wyborami, do końca wszyscy czekali na wyniki, a nawet wypytywano uczniów czy już są podliczone głosy. Opiekun SU oddał pałeczkę uczniom.
Za sukces związany z realizacją tego wyzwania uważamy to, że wybory zostały przeprowadzone w 100% sprawiedliwie i zgodnie z wolą wszystkich uczniów naszej szkoły. Były to wybory tajne, bezpośrednie, powszechne oraz równe.
Drodzy i Drogie,
serdecznie dziękuję za przesłanie sprawozdania z realizacji wyzwania nr 1. Gratuluję przeprowadzenia szkolnych wyborów do Zarządu SU! Szkoda, że zgłosiły się tylko trzy osoby do kandydowania. Czy analizowaliście, dlaczego tak mało (w porównaniu z innymi szkołami) ubiegało się o członkowstwo w Zarządzie SU? Zapoznałem się z regulaminem Waszego SU. Wskazano w nim funkcję Pomocników Samorządu Uczniowskiego. Kim są Pomocnicy? Jakie należą do nich kompetencje? Mam także pytanie dot. prcedury przeprowadzenia wyborów. W jaki sposób zadbaliście o spełnienie wskazanych przez Was zasad organizacji wyborów - tajności, bezpośredności, równości i powszechności? Kto wszedł w skład Komisji Wyborczej? Czy Waszym zdaniem chodzenie z urną od klasy do klasy pozwala sprawdzić, ile realnie osób z Waszej szkoły jest zaintersowanych udziałem w wyborach? Czy po przeprowadzonych wyborach sporządzony został protokół? Czy jest on dostępny na stronie internetowej w Waszej szkole? Z góry dziękuję za odpowiedzi na postawione pytania ;)
Z pozdrowieniami!
- Zaloguj się aby dodać komentarz.