Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
1. Wybory - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Jastrzębiu
Wszyscy uczniowie szkoły, po uprzednim zapoznaniu się z Regulaminem SU znajdującym się na stronie http://www.jastrzab.edu.pl/su/regulamin/ oraz po wyborze swoich przedstawicieli wewnątrz klas, wybrali osoby - kandydatów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.
Wybrani kandydaci przeprowadzili swoje "akcje promocyjne", prezentując społeczności szkolnej swoje działania, które chcieliby zrealizować w bieżącym roku szkolnym, działając w Zarządzie Samorządu Uczniowskiego Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jastrzębiu. Kampanie wyborcze kandydatów miały różna formę – od ogólnej prezentacji swoich planów, po rozdawanie uczniom własnoręcznie upieczonych ciasteczek.
W przeddzień wyborów powołana została komisja wyborcza oraz przygotowane miejsce, gdzie dzień później odbyły się demokratyczne, przeprowadzone w tajnym głosowaniu wybory.
W wyborach oddano 138 ważnych głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 99% .
Samorząd w tym roku szkolnym będzie działał pod opieką p. Agnieszki Gniadek.
W realizacje wyzwania zaangażowani byli opiekunowie SU oraz kilku uczniów szkoły spoza zespołu projektowego.W realizacje wyzwania zaangażowani byli opiekunowie SU oraz kilku uczniów szkoły spoza zespołu projektowego.
Najtrudniejsza w realizacji wyzwania okazała się rzecz bardzo banalna, a mianowicie przygotowanie urny wyborczej. Co roku podczas wyborów korzystaliśmy z urny szkolnej. W roku bieżącym z powodów od nas niezależnych nie było możliwości jej wypożyczenia. Tutaj z pomocą przyszli nasi uczniowie, na których pomoc zawsze można liczyć. Wspólnie udało się przygotować urnę, która jak się później okazało w 100% spełniła nasze oczekiwania. Było to dla mnie, jako opiekuna dowodem na to że nasi podopieczni potrafią poradzić sobie w każdej sytuacji.
Największym sukcesem we wszelkich prowadzonych działaniach, w tym również w kampanii wyborczej i samych wyborach jest wykorzystanie umiejętności komunikacji pomiędzy kandydatami, którzy w trakcie wyborów byli dla siebie rywalami. Ponadto jako opiekun SU i osoba nadzorująca wszelkie działania za wielki sukces uważam wielką motywację uczniów do dalszych działań.
Dzień dobry,
Dziękuję za przedterminowe umieszczenie relacji z realizacji pierwszego wyzwania. Jest ona kompletna i komunikatywnie napisana. Dołączyliście także zestaw pięknych zdjęć ilustrujących Wasze działania. Wszystko to robi świetne wrażenie i dla mnie jest Super Relacją, zatem taki status jej przyznaję.
W sprawozdaniu zamieściliście informacje o terminie wydarzenia i frekwencji oraz liczbie głosujących. Dość dokładnie opisaliście akcję przedwyborczą. Cieszy mnie, że była ona pełna ciekawych wydarzeń i z pewnością ożywiła życie szkoły oraz dodała smaku procesowi wyborczemu.
Dzięki zamieszczonemu linkowi mogłem się zapoznać z regulaminem samorządu, zawierającym także postanowienia dotyczące wyborów do Rady Samorządu i Zarządu Samorządu.
Z dużym zainteresowaniem zapoznałem się z Waszą koncepcją władz SU, które dzielą się na Radę SU i Zarząd SU. Z grubsza przypomina to podział władz w państwach demokratycznych, gdzie mamy do czynienia z władzą ustawodawczą i wykonawczą (oraz sądowniczą). Wasza Rada SU to coś w rodzaju władzy ustawodawczej (podejmuje uchwały) a Zarząd SU- wykonawczej (podejmuje różne działania). Nie są one jednak od siebie niezależne, gdyż Zarząd powołuje Przewodniczącego Szkoły, który następnie kieruje pracą zarówno samego Zarządu jak i Rady SU. Przez analogię: w Polsce przy takim rozwiązaniu Marszałek Sejmu byłby także premierem w jednej osobie. Zaciekawiło mnie, jak ta oryginalna koncepcja sprawdza się Wam w praktyce i skąd się wziął taki pomysł.
Po przestudiowaniu Regulaminu mam pytanie odnośnie opisanych wyborów: przewiduje on, że to Rada SU faktycznie przeprowadza wybory do ZSU (art. 13. c: w celu przeprowadzenia wyborów Rada SU powołuje komisje wyborczą w liczbie 4 uczniów; art. 13. e. dozwolone jest prowadzenie kampanii wyborczej, której formę zatwierdza Rada SU). W Waszym sprawozdaniu nie uwzględniacie jednak informacji, czy tak rzeczywiście było.
Drugie moje pytanie dotyczy kwestii zapewnienia tajności wyborów (Regulamin, 13.a) w wyborach biorą udział wszyscy uczniowie, w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym). Uważnie obejrzałem zdjęcie zatytułowane 1. Wybory - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Jastrzębiu. Jest na nim urna, jest stół komisji wyborczej lecz nie ma żadnej kurtyny ani niczego, co mogłoby zapewnić tajność aktu głosowania. Jak w praktyce rozwiązaliście tę kwestię?
Pozdrawiam :-) Janusz Żmijski
- Zaloguj się aby dodać komentarz.