Obrazek użytkownika I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskie
poniedziałek, Września 30, 2019

Przygotowania do kampanii wyborczej rozpoczęliśmy od spotkania z przedstawicielami wszystkich klas. Podczas spotkania szczegółowo omówiliśmy zasady ordynacji wyborczej, powołaliśmy członków komisji wyborczej oraz ustaliliśmy termin i miejsce wyborów. Przewodniczący klas zostali zobowiązani do przekazania informacji na temat wyborów koleżankom i kolegom z klasy. Szkolna komisja wyborcza podczas przerw udzielała zainteresowanym szczegółoowych informacji na temat wyborów, opracowała listy poparcia oraz przyjmowała zgłoszenia kandydatów. Kandydaci musieli przedłożyć szkolnej komisji wyborczej listy wyborcze z podpisami 30 uczniów ze szkoły oraz przygotować plakat z programem wyborczym oraz wziąć udział w debacie. Przed debatą odbyło się spotkanie z opiekunem SU, który udzielił nam cennych wskazówek na temat tego, jak dobrze przygotować się do debaty. Każdy z kandydatów wzorowo spełnił wszystkie wymagania.

Wybory wymagały zaangażowania nie tylko ze strony kandydatów i szkolnej komisji wyborczej, ale również innych osób, bez których wybory nie wyglądałyby tak profesjonalnie. O pomoc w przygotowaniu szkolnej auli poprosiliśmy naszą „obsługę techniczną” tj. Olafa i Janka. Chłopcy ustawili krzesła i przygotowali sprzęt.

Z relacji kandydatów wynika, że najtrudniejszym wyzwaniem był udział w debacie. Owszem do prezentacji programu wyborczego każdy mógł się przygotować, natomiast do pytań publiczności nie. Całe szczęście pytania nie były wcale takie trudne i każdy z kandydatów świetnie sobie z nimi poradził. Chyba najtrudniejszym zadaniem przy organizacji wyborów było ustalenie ich terminu. Musieliśmy najpierw porozmawiać z dyrekcją szkoły, czy w terminie, w którym chcemy zorganizować wybory nie są zaplanowane inne przedsięwzięcia, które kolidowałaby z naszą inicjatywą. Po sprawdzeniu terminarza ustaliliśmy termin i przystąpiliśmy do realizacji zadania.

Możemy śmiało powiedzieć, że tegoroczna kampania była przygotowana perfekcyjnie. Starcie kandydatów czyli debata wzbudziła ogromne zainteresowanie zarówno uczniów jak i nauczycieli. Szkolna aula była wypełniona po brzegi. Nie ukrywamy, że po kamapanii usłyszeliśmy wiele słów uznania. Wielu z naszych kolegów stwierdziło, że kampania wyborcza to pełen profesjonalizm, że do tej pory nie uczestniczyli w takiej formie wyborów.

Dodatkowe informacje:

Frekwencja wyniosła 80%. Każdy miał czynne prawo wyborcze.

Jeśli chodzi o pytania do kandydatów to dotyczyły one między innymi:

1. Dlaczego warto na Was zagłosować?
  2. Czy macie doświadczenie w pracy samorządu uczniowskiego?
  3. W jaki sposób chcecie sfinansować działania, które proponujecie w swoim programie wyborczym.

W auli, gdzie odbywały się wybory, znajdował się stolik przy którym każdy wyborca mógł w odosobnieniu wypełnić kartę do głosowania.

Dzień dobry,

dziekuję za Waszą relację. Świetne zdjęcia pozwalają poczuć atmosferę wydarzenia. Profesjonalnie brzmi również "zajawka": Szkolne starcie tytanów… czyli lekcja demokracji i wychowania obywatelskiego. Z opisu wydarzenia mogę wywnioskować, że całe przedsiewzięcie było starannie przygotowane i wiarygodnie brzmi zawarta w tekście ocena, że Wasza tegoroczna kampania "była przygotowana perfekcyjnie" Szczególnie ucieszyła mnie i zaintrygowała debata, która poprzedziła wybory. Kilka razy ją przywołujecie, a zatem musiało być to wydarzenie emocjonujące. Żałuję jedynie, że nie włączyliście do relacji przykładów pytań do kandydatów i obietnic, jakie były przez nich składane.

Raport zawiera zdecydowaną większość oczekiwanych przez nas elementów i informacji. Niestety, nie dołączyliście linku do ordynacji wyborczej (regulaminu samorządu), czyli dokumentu zawierającego zasady głosowania. Pod adresem podanym w sprawozdaniu. Nie podaliście także danych o frekwencji. Proszę uzupełnijcie te dane, wtedy z przyjemnością zaakceptuję Waszą relację.

Jeśli możecie, podajcie także w dodatkowych informacjach dane o tym, czy i w jaki sposób organizacja wyborów pozwoliła zachować tajność głosu (oraz samego aktu głosowania)- jedną z kluczowych zasad demokratycznyhch elekcji. Nie jestem w stanie tego okreśłić na podstawie  załączonych fotografii. Ciekawi mnie też, czy- zgodnie z demokratycznymi zasadami- nie było tego dnia nikogo w szkole wykluczonego z prawa do oddania głosu.

Janusz Żmijski

11.12.2019

Dziekuję za szybkie uzupełnienie. Macie bardzo precyzyjną ordynację wyborczą, zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Cieszę się też, że dodaliście informacje, o które prosiłem. Pozdrawiam serdecznie :-) JŻ