Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pietrowicach Wielkich
Które wyzwanie z obszaru "Działania uczniów" wybraliście do realizacji?:
1.Przeprowadzamy diagnozę potrzeb i zainteresowań młodzieży w naszej szkole, obejmującą wszystkich uczniów i uczennice, z wykorzystaniem metody innej niż ankieta. Wnioski przekładamy na konkretne działania, które umieszczamy w planie pracy

W grudniu przygotowaliśmy tzw. skrzynkę pomysłów, do której nasi koledzy i koleżanki mogli wrzucać swoje pomysły dotyczące nowych rozwiązań w szkole (np. akcji, imprez itp.). O naszym działaniu informowaliśmy na różne sposoby: poprzez radiowęzeł, stronę internetową oraz chodząc po klasach (tu pomogli nam inni uczniowie m. in. prowadzący szkolny radiowęzeł). Zebrane pomysły zaprezentowaliśmy uczniom, którzy następnie mogli zagłosować na jeden z nich, który wydawał się im najciekawszy. Wśród pomysłów znalazły się takie jak: dzień piżamy, lekcje na dworze latem, produkcja słodyczy fit, możliwość korzystania z telefonów na 4 przerwie, dzień skatpetek i kalpek, zawody rowerowe. Pomysłów było więcej, ale wiele z nich to zwykłe żarty, typu: szkolny stok narciarski :).  Po zakończeniu głosowania (planujemy zakończyć głosowanie w najbliższy poniedzialek, 2 marca), zwycięski pomysł będziemy starali się zrealizować. Wszystkie wydają się do ogarnięcia (dyrekcja wie i raczej jest za). Ponadto zorganizowaliśmy przy współudziale klas dwie dyskoteki szkolne, podczas których wybrane klasy były odpowiedzialne za wykonanie działań typu: przygotowanie sali, sprzętu nagłaśniającego, sprzedaż napojów. Zrealizowaliśmy także kolejny wieczór filmowy, na który zaprosiliśmy uczniów z sąsiedniej szkoły. Wystosowaliśmy specjalne pismo do dyrekcji sąsiedniej szkoły. Naszych kolegów zaprosiliśmy na pośrednictwem facebooka. Przygotowaliśmy salę, sprzęt. Po zakończeniu filmu odbyły się jeszcze krótkie zajęcia nt. profilaktyki uzależnień,. W tym działaniu pomogła na bardzo mocno szkolna pani psycholog. Jesteśmy w trakcie realizacji ostatniego wyzwania w tym obszarze, a mianowicie rajdu rowerowego (planowanego na kwiecień), w którym udział mają wziąć także uczniowie z Czech. Tworzymy plan tego przedsięwzięcia.

W realizację tego wyzwania zaangażowani byli uczniowie z kilku klas. Pomogli nam przygotować szkolne dyskoteki i wieczór filmowy.

Zdecydowanie najtrudniejsze w tym wyzwaniu było zachęcenie uczniów z sąsiedniej szkoły do wzięcia udziału w wieczorze filmowy. To zadanie zaplanowaliśmy na piątek po południu, a więc czas po lekcjach i całym tygodniu pracy. To ma znaczenie. Poza tym podczas wieczoru filmowego zamierzaliśmy zaproponować film z gatunku wymagających (na pewno nie rozrywkowy). W doborze filmu pomogła nam Pani Psycholog. Musieliśmy mocno się napracować, aby zachęcić do przyjazdu do Pietrowic na takie przedsięwzięcie. Mówiliśmy w zaletach tego filmu, zapewnialiśmy o przyjaznej atmosferze podczas imprezy. Udało się.

Podczas realizacji tego wyzwania udało nam się włączyć w nasze działania kilkunastu uczniów z różnych klas. Ponadto ,,skrzynka pomysłów” wywołała duże zainteresowanie, o czym świadczy ponad setka wrzuconych kartek z pomysłami. Również interesujący okazał się pomysł poddania ich głosowaniu. Zainteresowanie jest ogromne. Głosów jest dużo więcej niż uczniów :), co pokazuje jak bardzo niektórym zależy na zwycięstwie.

Jestem fanką Waszych działań :)

Widać, że Wam się po prostu chce. Nie zrażacie się przeciwnościami i potraficie zmieniać swoje plany.

Tak na prawdę zrealizowaliście znacznie więcej niż musieliście - bardzo dużo działańw ramach jednego wyzwania.

Mam nadzieję że przeciwności losu które spotkały Was w tym semestrze, znikną w kolejnym.

Pozdrawiam Was serdecznie,

Sylwia