Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa w Bobach Kolonii
Super Relacja: 
Tak
Które wyzwanie z obszaru "Komunikacja i media" wybraliście do realizacji?: 
2. Wprowadzamy stały sposób komunikacji między uczniami i władzami SU.
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

 

Zorganizowaliśmy w naszej szkole skrzynkę na pomysły/uwagi/wnioski uczniów naszej szkoły, których adresatem jest SU. By wzmocnić skuteczność całej akcji wprowadziliśmy na przerwach obiadowych dyżury władz SU naszej szkoły, w trakcie których mogli zgłaszać swoje pomysły, uwagi, wnioski inni uczniowie szkoły.

W ramach tego obszaru chcieliśmy się zmierzyć z problemami związanymi z tym wyzwaniem, tj. czasem i narzędziami komunikacji, chcieliśmy by ta komunikacja działała sprawnie, szybko i skutecznie. Wszyscy uczniowie wrzucali do postawionej w holu głównym czerwonej skrzynki pomysłów pomysły, które chcieliby zrealizować w naszej szkolnej przestrzeni. Najwięcej inicjatyw dotyczyło wprowadzenia w szkole możliwości korzystania z telefonów komórkowych na długich przerwach oraz możliwości powieszenia w szatni lusterka.

Poddaliśmy pod głosowanie te dwie inicjatywy. Głos można było oddać raz w czwartek, tj. 9 stycznia 2020 r. na trzeciej lekcyjnej. Głosowanie  odbyło się online przy wykorzystaniu specjalnej platformy. Dbamy o naszą planetę! Więc pomyśleliśmy i o tym.  Weronika, Ala i Martyna ze szkolnego zespołu Szkoły Demokracji udostępniły uczniom kod QR, dzięki któremu szybko można było przejść do formularza do głosowania. O akcji głosowania uczniowie zostali poinformowani na profilu FB Szkoła Demokracji Boby Kolonia oraz na tablicy ogłoszeń w holu głównym szkoły. Za możliwością korzystania z telefonów w szkole w trakcie długich przerw opowiedziało się 44 uczniów (86,3%), zaś za powieszeniem luster w szatni/toalecie 7 uczniów (13,7%). Ponieważ opcja korzystania z telefonów wygrała jesteśmy na etapie opracowania projektu regulaminu korzystania z telefonów w szkole, a sam projekt tego dokumentu chcemy poddać pod konsultacje szkolnej społeczności. 

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

klasa ósma, samorządy klasowe, samorząd uczniowski

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

W tym wyzwaniu zaskakujące jest to, że wszystko sprawnie nam "poszło”.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 
Czerwona skrzynka na pomysły wpisała się w obraz naszego szkolnego holu jako jej nierozłączny element, fajne jest to, że udało nam się wypracować w świadomości uczniów naszej szkoły to, że mogą tu wrzucić anonimowo swoje pomysły. Ciekawość i niecierpliwość uczniów związana z całą akcją (przychodzili na nasze dyżury, pytali o to jakie pomysły wpłynęły, kiedy je podliczymy, kiedy będzie głosowanie w tej sprawie) świadczy o tym ze akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Zawartość skrzynki sprawdzamy raz w miesiącu w ostatni piątek miesiąca.
Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Linki związane z realizacją wyzwania: 
https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-Demokracji-Boby-Kolonia-107639080701005/
Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Drogi Zespole,

Udało Wam się stworzyć działające narzędzie do komunikacji z uczniami, z którego oni korzystają - i to jak!  Uczniowie sami przychodzą i się dopytują o pomysły, które trafiły do skrzynki i są spragnieni dalszych dyskusji nad nimi. Z Waszej relacji wynika, że nie musieli długo czekać, ponieważ stworzyliście proces komunikacji, które działa faktycznie sprawnie, szybko i skutecznie. Poddaliście już nawet pod głosowanie pierwsze pomysły uczniów, które były najliczniejsze. Do tego korzystając z nowych technologii – głosowania online i kodu QR. Ekstra!

Wielkie brawa, że zadbaliście także o najważniejsze rzeczy w tworzeniu skrzynki pomysłów, a mianowicie - dobre poinformowanie uczniów o jej utworzeniu oraz stałe okresy sprawdzania skrzynki - dzięki temu uczniowie wiedzą, że skrzynka jest stale sprawdzana i jest sens wrzucać do niej kolejne propozycje. To co jest kluczowe to obustronność komunikacji, o którą mistrzowsko zadbaliście i dzięki temu uczniowie widzą, że ich pomysły są brane pod uwagę na poważnie.  

Wasza czerwona skrzynka została dobrze przyjęta przez społeczność szkolną i wierzę, że znajdziecie w niej wiele ciekawych propozycji.  Życzę Wam wytrwałości w jej sprawdzaniu i realizowaniu pomysłów!

To Wasza kolejna super relacja, dlatego przyznaję jej taki status. Brawo!

Wasza mentorka