Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
1. Wybory - Szkoła Podstawowa nr 79 w Gdańsku
25 września 2019r. zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego.. Były poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci musieli zebrac co najmniej 20 głosów z różnych klas. Wyłoniono 6 kandydatów. Przed wyborami wywieszony został program wyborczy i powieszony w głównym holu szkoły.
Została powołana Komisja Wyborcza.
Uczniowie mieli możliwość głosowania w godzinach: 7.20 - 14.00. Po zakończeniu głosowania komisja dokonała zliczenia oddanych głosów.W wyborach brało udział 510 uczniów na 600 uczniów w szkole. Kart do głosowania w urnie wyborczej znajdowało się 510. Nieważnych głosów:1. W wyborach zostały zachowane procedury zgodnie z Ordynacją Wyborczą zawartą w Regulaminie Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 79 w Gdańsku.. (Regulamin został załączony.) Wybory były tajne, wszyscy uczniowie szkoły miieli możliwość głosowania.
Wyniki głosowania zostały przekazane do pana dyrektora Michała Zapolskiego - Downar oraz oficjalnie podane do wiadomości uczniów i grona pedagogicznego. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu SU:
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Weronika Makowska 181 głosów
Zastępca Przewodniczącego Samorządu - Michał Krogulec 97 głosów
Sekretarz - Maja Kardasz 67 głosów
Głosowanie przebiegło bez zakłóceń.
W realizację wyzwania byli zaangażowani przedstawiciele klas .
Najtrudniejsze było przygotowanie i wydrukowanie 600 kart wyborczych.
Wydaje nam się, że sukcesem było to, że aż 510 uczniów brało udział w glosowaniu, a także to, że przebiegły bez żadnych zakłóceń.
Oczywiście nadmieniamy, że każdy głosował kto chciał, nie było przymusu!
Drodzy uczniowie,
Dziękuję za Waszą relację. Nie mam wątpliwości, że wybory w Waszej szkole są w pełni demokratyczne. Chciałbym wyróżnić kilka elementów o które zadbaliście, a moim zdaniem bardzo korzystnie wpływają na proces wyborczy i kształtowanie samorządności uczniowskiej:
Zacznę od obowiązku zebrania poparcia kandydata do Rady Samorządu w różnych klasach. Myślę, że fakt ten motywuje do większej integracji uczniów między klasami, a ponadto sprawia, że przestaje być reprezentantem jednej klasy (od tego są wybory klasowe). Cieszę się, że zdecydowaliście się na przeprowadzenie głosowania całodniowego, a uczniowie nie są przymuszani do chodzenia na wybory. Dlatego imponująca jest wysoka frekwencja jaką osiągnęliście w tym roku 85% Gratuluję! Na zdjęciach widzę, że członkowie Komisji Wyborczej zadbali także o oficjalny strój. Bardzo podoba mi się taka praktyka, ponieważ przydaje dodatkowej powagi głosowaniu.
Przejrzałem również Wasz regulamin SU i czego mogłem się spodziewać, to myślę, że jest to jeden z lepszych dokumentów, jakie miałem okazję czytać. W szczególności zaimponowała mi szczegółowa ordynacja wyborcza, w raz z instrukcją dt. oddawania głosu (jak na dorosłych wyborach ). Niemniej w trakcie lektury natrafiłem również na dwie kwestie, który moim zdaniem wymagają korekty. Przede wszystkim mam na myśli niespójność w nazwach organów SU. W rozdziale IV wymienione są:
1. Rada Samorządów Klasowych
2. Zarząd Samorządu Uczniowskiego ( Przewodniczący, V-ce oraz skarbnik )
Tymczasem w rozdziale dt ordynacji wyborczej, nota bene też IV (powinien być V :P) pojawia się termin Rada Samorządu Uczniowskiego, który wcześniej nie był używany i nie został zdefiniowany. Domyślam się, że chodzi o Zarząd SU, bo w §12 stoi, że członkami Rady Samorządu Uczniowskiego zostają 3 os z największą liczbą głosów, a kandydat z największą zostaje przewodniczącym Rady SU. Tak więc zdecydowanie zachęcam do ujednolicenia terminów.
Myślę, że warto również wydłużyć czas na cały proces wyborczy tzn. rozpoczęcie prac komisji wcześniej niż tydzień przed planowanym głosowaniem, szczególnie jeśli kandydatury mają być składane nie później niż 7 dni przed wyborami. Zachęcam również do skosztowania debaty przedwyborczej, a nawet wpisaniem jej do regulaminu SU jako obowiązkowego elementu kampanii wyborczej.
To są oczywiście uwagi, które gdyby przełożyć je na język szkolny brzmiałyby: Jeśli chcecie poprawić z 5 na 6 to zróbcie to co napisałem ; ). Raz jeszcze gratuluję święta samorządności uczniowskiej, jakim uczyniliście wybory w Waszej szkole. Z olbrzymią ciekawością czekam na kolejne relacje.
Pozdrawiam,
Tomek
- Zaloguj się aby dodać komentarz.