Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa nr 6 im. Narodowego Święta Niepodległości w Koszalinie
piątek, Grudnia 13, 2019

Postanowiliśmy zgłosić protest z powodu źle przeprowadzonych wyborów w naszej szkole. Komisja wyborcza wyłapała szereg nieprawidłowości np.: Jeden z uczniów ukradł i wrzucił garść głosów, czym doprowadził do sfałszowania wyborów; Jeden z nauczycieli klas pierwszych wskazywał konkretnego kandydata, na którego jego zdaniem należy oddać głos; Niektórzy uczniowie nie rozumieli, że głosowanie jest tajne i nie należy wchodzić innym do kabiny. Komisja złożyła protest do dyrekcji. Taka procedura nie była opisana w naszym regulaminie, bo nigdy taka sytuacja się nie wydarzyła. Dyrektor zarządził rozpisanie nowych wyborów. Powołaliśmy nową komisję wyborczą. Wieść o drugich wyborach w naszej szkole wywołała z jednej strony zadowolenie, a z drugiej zdziwienie.

Ustaliliśmy termin wyborów, debaty i daty zgłoszeń kandydatów.

Kandydaci zgłosili swoje kandydatury i programy wyborcze.

Dnia 10.12.2019 odbyła się debata przedwyborcza. Tym razem zgromadziliśmy większość przedstawicieli klas, przybył dyrektor, nauczyciele. Dowiedzieliśmy się na niej więcej o kandydatach, poznaliśmy ich programy wyborcze. Debata składała się z trzech części. Częśc pierwsza - przedstawienie kandydatów i zaprezentowanie ich programów wyborczych. Część druga - pytania przygotowane wcześniej przez przedstawicieli klas na podstawie ankiety. Część trzecia - pytania od publiczności. Za pierwszym razem debata odbyła się, ale nie cieszyła się większym zainteresowaniem.

Dnia 13.12.2019 odbyły się wybory do władz samorządu uczniowskiego w naszej szkole.

W realizację wyzwania zaangażowany był cały samorząd, a głównie komisja wyborcza.

Najtrudniejsze w realizacji wyzwania było przeprowadzenie całej procedury ponownie, oraz pilnowanie młodszych klas podczas wyborów.

Za sukces związany z realizacją tego wyzwania uważamy to, że tym razem wybory udały się bez żadnych problemów.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania:
  1. 1. Ordynacja wyborcza 2019.pdf (56KB)
Dodatkowe informacje:

Protokół z wyborów:

Liczba uprawnionych do głosowania: 419

Liczba oddanych głosów ogółem: 342

Liczba głosów ważnych: 333

Liczba głosów nieważnych: 9

Frekwencja: 81,6%

Ilość głosów na kandydatów:

Kinga Jamrożyńska - 58

Gaja Grzelak - 75

Zuzanna Nowak - 71

Miłosz Grześkowiak - 129

W wyniku wyborów:

Przewodniczącym SU zostaje: Miłosz Grześkowiak

Zastępcą Przewodniczącego SU zostaje: Gaja Grzelak

Skarbnikiem SU zostaje: Zuzanna Nowak

Komisja Wyborcza w składzie:

Elżbieta Wróblewska

Julia Lech

Oliwia Jaszczyszyn

Julia Tomaszewska

Wiktoria Wasilewska

Drodzy uczniowie,

Warto było czekać na Waszą relację! Cały czas pamiętam, kiedy w mailu od Was przeczytałem, że z uwagi na nieprawidłowości zdecydowaliście się powtórzyć wybory. Złapałem się wtedy za głowę i pomyślałem, że przede mną trudny przypadek. Chwilę później doszedłem jednak do wniosku, że przecież skuteczny protest wyborczy, to idealny przejaw dobrej samorządności i demokracji.

Nie byłem w stanie w 100% zweryfikować, czy kiedykolwiek w historii programu „Szkoła Demokracji”, uczniowie oprotestowali przebieg wyborów i zdecydowali się na powtórną elekcję, ale jest prawie pewne, że jesteście w tym pionierami!

Chciałbym Wam bardzo pogratulować odwagi i determinacji w walce o dobrą samorządność uczniowską. Myślę, że możecie być inspiracją dla szkół, gdzie wybory nie są traktowane poważnie, ale nie ma chętnych do zainicjowania pozytywnych zmian.

Napisaliście, że pierwsza debata nie cieszyła się zbyt wielką popularnością, natomiast druga znacznie bardziej zainteresowała społeczność uczniowską. Jestem przekonany, że to jeden z pierwszych efektów Waszej pracy. Myślę, że dzięki Waszemu protestowi uczniowie mogli zobaczyć, że są w szkole osoby, którym zależy na dobrym samorządzie i traktują go bardzo poważnie.

Dla mnie zrobiliście coś absolutnie wyjątkowego. Napisaliście niesamowitą historię, którą już kilka razy miałem okazję przytoczyć, kiedy w rozmowie usłyszałem dorosłego narzekającego na „dzisiejszą młodzież siedzącą tylko w smartfonach”. Myślę, że ponownie przeprowadzone wybory, będą doskonałym punktem startowym do kolejnych wyzwań. Będę Wam bardzo kibicował!

Pozdrawiam,
Tomek